تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - لوح های هخامنشی از شیكاگو به تهران منتقل می شود

   

                                                                                                       
مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید 


 فراسو نیوز: به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دادگاه آمریكا حكم رفع توقیف الواح هخامنشی ایران را كه بیش از 70 سال به بهانه ترجمه و پژوهش در مؤسسه شرق‌شناسی شیكاگو باقی مانده است صادر كرد.      

                                                                                                                                                                                                           

به گزارش فراسو نیوز، حمید بقایی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس درباره صدور حكم دادگاه اسیناف الواح هخامنشی در آمریكا اظهار داشت: دادگاه هفتم استیناف روز سه‌شنبه در آمریكا تشكیل شده و رأی بر این داده‌اند كه این الواح هخامنشی، آثار فرهنگی محسوب می‌‌شوند و قابل `توقیف ` نیستند.

وی در ادامه افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری طی سال‌های گذشته موضوع بازگشت الواح ایرانی را با جدیت در دست پیگیری داشت به طوری‌كه نماینده ویژه و وكیل زبده‌ای را به این منظور به كار گرفته بود كه خوشبختانه با این حكم دادگاه، این پرونده نیز بسته می‌شود و الواح به وطن بازمی‌گردند.

به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رقمی حدود 500 هزار دلار طی 2 تا 3 سال اخیر برای پیگیری این موضوع توسط ایران هزینه شده است.

بقایی در پاسخ به اینكه پیگیری‌ها برای بازگشت این الواح به كشور از چه زمانی آغاز می‌شود؟ گفت: نكته مهم در موضوع الواح هخامنشی صدور حكم دادگاه بود چون طی این‌ سال‌ها این الواح در توقیف به سر می‌برد، از این به بعد سازمان میراث فرهنگی با جدیت با حكم دادگاه بازگشت الواح از مؤسسه شرق‌شناسی شیكاگو به ایران را پیگیری می‌كند.

معاون رئیس‌جمهور صدور حكم دادگاه برای رفع توقیف الواح را یك پیروزی بزرگ برای ملت ایران توصیف كرد و گفت: با توجه به اینكه صهیونیست‌ها به دنبال این بوده‌اند كه با توقیف این الواح و حراج آن به نفع خود عمل كنند، با رفع توقیف الواح پیروزی بزرگی نصیب ملت ایران شده است كه این پیروزی را به تمام ملت ایران و دوستداران میراث فرهنگی تبریك می‌گویم.

سرگذشت 70 ساله الواح ایرانی در آمریكا
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، الواح هخامنشی ایران كه تاكنون در توقیف كشور آمریكا بود قصه‌ای 70 ساله دارد. در سال 1316 در حفاری مشترك ایران و موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیكاگو در تخت‌جمشید اموال فرهنگی تاریخی ارزشمندی به دست آمد كه طبق قانون مصوب سال 1309 این اموال به دست آمده و از كاوش‌های باستانی‌شناسی بین ایران و دانشگاه شیكاگو تقسیم شد.

الواح هخامنشی بخشی از این اموال بود كه سهم دولت ایران شد و برای مدت سه سال به منظور انجام پژوهش‌های گسترده به مؤسسه شرق‌شناسی شیكاگو به امانت داده شد.

این الواح كه گل نوشته‌های عصر هخامنشی با خطوط میخی و عیلامی بود نیاز به خوانده شدن توسط خط‌ شناسان و كارشناسان مؤسسه شرق شناسی شیكاگو داشت.

8 هزار و 29 لوح سالم و شكسته كه خطوط منقوش آن قابل خواندن بود به موسسه شرق‌شناسی امانت داده شد 10 هزار و 800 قطعه نیز شكسته و غیر قابل خواندن بود. در مجموع به طور تخمینی 15 تا 20 هزار لوح سالم و شكسته وجود دارد كه 7500 تا 10 هزار لوح كامل و بین 10 تا 12 هزار قطعه شكسته و خرد وجود دارد.

توقف استرداد الواح در سال 1383
------------------------------------------

مؤسسه شرق‌شناسی شیكاگو در سال 1327 تعداد 179 لوح را به ایران پس داد و در سال 1350 نیز 37 هزار و 74 خرده الواح را مسترد كرد.
مطالعات مؤسسه شیكاگو تا پس از سال 1350 نیز ادامه داشت و در سال 1383 نیز 300 لوح دیگر را به موزه ملی ایران ارسال كردند.

مؤسسه شیكاگو وعده داده بود باقی‌مانده الواح را نیز در نوبت‌های بعدی پس از پایان مطالعات پس می‌دهد.

حراج الواح به منظور تأمین غرامت كشته‌شدگان انفجار بیت‌المقدس
---------------------------------------------------------------------------------

اما به ناگاه در سال 1385 وكلای 9 نفر از اتباع ایالات متحده آمریكا با وارد كردن اتهام واهی حمایت ایران از تروریسم و تأمین سلاح جهت حماس در جریان بمب‌گذاری 1997 اسرائیل، نزد یكی از محاكم ایالت شیكاگو در آمریكا طرح دعوی كردند و در غیاب ایران به عنوان طرف دعوی موفق به اخذ حكم محكومیت ایران به پرداخت مقادیر كلانی غرامت به شاكیان پرونده شدند كه به منظور اجرای این حكم، وكلای شاكیان پرونده در پی توقیف و صدور حكم حراج اموال فرهنگی تاریخی ایران كه در موزه‌ها و موسسات آمریكایی از جمله مؤسسه شرق شناسی شیكاگو نگهداری می‌شدند برآمدند تا مبلغ حاصل از حراج اشیاء تاریخی به آنان تحویل داده شود.

مؤسسه شرق‌شناسی به محض صدور حكم توقیف موقت الواح و در برخورد با پرونده اجرای حكم غرامت مربوط به پرونده كشته‌ شدگان انفجار اسرائیل و با صرف 400 هزار دلار مانع از صدور حكم حراج الواح شد اما دادگاه اعلام كرد كه مؤسسه شرق شناسی در موقعیت دفاع از حقوق ایران نیست و دولت ایران خود باید با ثبت دادخواست اعتراض و ورود رسمی به روند قضایی از موضع خود دفاع كند.

ایران وارد پیگیری‌های قضایی شد
--------------------------------------------

به محض این اتفاق، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با رایزنی با وزارت خارج و مركز حقوقی ریاست جمهوری پس از جلسات متعدد با شورای عالی امنیت ملی نسبت به استخدام وكیل بومی برای پیگیری این پرونده اقدام كرد.

توماس كوركوران؛ وكیل آمریكایی منتخب ایران در دادگاه شیكاگو لایحه مخالفت ایران با توقیف الواح را در حدود قانون مصونیت‌های حكومت‌های خارجای ایالت متحده آمریكا مصوب 1976 میلادی نزد دادگاه مربوطه در ایلینتویز شیكاگو را تنظیم كرد و رسماً ایران وارد روند قضایی بازگشت الواح ایرانی شد و بارها جلسه استماع دادگاه برگزار شد بدون آنكه هیچ تصمیم یا حكمی از سوی قاضی صادر شود.

حراج الواح در آمریكا از دزدی هم بدتر است
--------------------------------------------------------

اسفندیار رحیم‌مشایی؛ رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری درباره موضوع حراج الواح ایرانی در آمریكا اعلام كرد: `این موضوع كاملاً غیرمنطقی است و اگر انجام شود مثل دزدی و از آن هم بدتر است. زمانی كسی محرمانه چیزی می‌دزد اما الآن این الواح در اختیار مراجع قضایی آمریكا قرار دارد و اگر حراج شوند دیگر هیچ اعتباری برای مراجع قضایی آمریكا وجود نخواهد داشت. `

حركت‌های مردمی و اعتراض 500 استاد دانشگاه جهان به رئیس جمهور آمریكا
-----------------------------------------------------------------------------------------------

در سال 1385 همزمان با داغ شدن طرح موضوع حراج الواح هخامنشی در آمریكا، كمیته مردمی استرداد اموال فرهنگی تاریخی توسط عباس سلیمی نمین؛ مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران و جمعی از متخصصان در بخش‌های حقوقی، علمی و تاریخی تشكیل شد كه با پرپایی نشست‌ها و گفت‌وگوهای مؤثر با چهره‌های دخیل در این موضوع تلاش كردند موضع‌گیری‌ خوبی از سوی ایران درباره بازگشت الواح هخامنشی شكیل گیرد.

از سوی دیگر بهمن ماه سال 1387، بیش از 500 نفر از اساتید دانشگاه‌های بزرگ دنیا و بسیاری از دانشمندان ایران‌شناس و باستان شناس از سراسر جهان نامه اعتراض‌آمیزی را خطاب به رییس جمهور آمریكا درباره اقدام غیرقانونی دانشگاه شیكاگو نسبت به عدم بازگرداندن الواح هخامنشی به ایران و جلوگیری از مصادره این الواح به امضا رساندند.

در بخشی از این نامه آمد: «فارغ از بحث‌های حقوقی مربوطه، ما باستان‌شناسان امضا كننده از كشورهای مختلف اروپایی، اقیانوسیه و آمریكا تاكید می‌كنیم كه الواح هخامنشی جزو مجموعه دارایی‌های فرهنگی یك كشور است و نباید به عنوان دارایی‌های عمومی و متد اول قلمداد شوند كه در نتیجه ارزش‌های مالی آن بتواند برای مقاصد پرداخت خسارت حقوقی مورد بهره‌برداری قرار گیرد، اشیایی عتیقه و ارزشمند متعلق به میراث فرهنگی ایران در واقع متعلق به كل جامعه بشریت بوده و در نتیجه باید در اختیار عموم مردم باقی بماند.»

این اساتید عمدتاً مربوط به دانشگاه‌ هاروارد، شیكاگو، پنسیلوانیا، سیدنی، كمبریج، آكسفورد، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، بولونیا، رم، هامبورگ، كیل، آكادمی علوم اتریش، تورنتو، مركز تحقیقات ملی فرانسه، كلمبیا و میشیگان بودند.

مخدوش كردن تاریخ ایران با سرقت اموال تاریخی
------------------------------------------------------------

عباس سلیمی نمین؛‌ مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران ضمن انتقاداتی كه بر نحوه استرداد 300 لوح كه آخرین بار به كشور بازگردانده شد، دارد، معتقد است: هر گاه در جامعه بحث میراث فرهنگی مطرح می‌شود ذهن مردم به سمت غارت‌های منفعت‌طلبانه می‌رود و فكر می‌كنند اگر لوحی از ایران به سرقت رفته یا از دسترس ملت ایران دور شده است منافع مالی در آن مطرح بوده در حالی كه می‌توان نگاه دیگری داشت و ممكن است هدف دخل و تصرف در تاریخ بوده باشد.

وی می‌گوید: برخی آثار را از دسترس ما دور می‌كنند یا تخریب می‌كنند تا در شناخت تاریخی خود توفیق نداشته باشیم كه این موضوع به پیچیدگی بحث الواح می‌افزاید.

به گفته وی متأسفانه در صورت جلسه استرداد 300 لوح از دانشگاه شیكاگو به ایران تعداد الواح مشخص نشده است و اگر اعقتاد بر این است در سال‌های قبل هم الواحی به ایران بازگردانده شده مشخص نیست چه تعداد بوده و چقدر از این لوح‌ها باقی مانده است.

ترجمه متون الواح از سال 1980 متوقف شده است
--------------------------------------------------------------

علی‌رغم تمام جنجال‌ها بر سر مالكیت الواح ایرانی كه تنها به منظور ترجمه متون آن بیش از 70 سال است به دانشگاه شیكاگو امانت داده شده بود، عبدالمجید ارفعی؛ پژوهشگر این گِل نوشته‌های امانت داده شده اعلام كرده است: `ترجمه متون الواح ایرانی از سال 1980 در آمریكا متوقف شده است. `

این زبان‌شناس و پژوهشگر این الواح و گِل نوشته‌های امانت داده شده به شیكاگو ادامه می‌دهد: علت این وقفه در ترجمه نیز به دلیل فوت هلك، استاد بنده و مترجم این الواح بوده البته موضوع مشكلات مالی هم دخیل بوده است.

محتوای نوشته‌های این الواح چیست؟
-------------------------------------------------

این لوح‌ها بر خلاف دیگر كتیبه‌های هخامنشی تخت‌جمشید كه بیانیه‌ها و گفتارهایی رسمی برای همگان و برای آیندگان بوده برای خواندن عموم نوشته و عرضه نشده‌ بوده‌ و در واقع اسناد داخلی و حسابداری كاركنان تخت‌جمشید و یك بایگانی اداری بوده‌اند.

الواح بازگوكننده رویدادهای رسمی و حكومتی و سیاسی نیستند بلكه در كنار آگاهی‌های فراوان دیوانی و اداری اطلاعات فراوانی از زندگی روزمره و روزگار مردمان عصر هخامنشی در اختیار ما می‌گذارند.

به موجب این لوح‌ها ما امروز می‌دانیم كه سازندگان تخت‌جمشید را بردگان تشكیل نمی‌دادند بلكه مردان و زنان آزاده‌ای بوده‌اند كه به اندازه تخصص خود و كاری كه انجام می‌دادند دستمزد می‌گرفتند.

به آنان نه تنها دستمزدی شایسته كه گاه پاداش، هدیه و كمك هزینه نیز پرداخت می‌شده است. آنان می‌توانستند به هنگام پیمان زناشویی هنگام زایش نوزادی تازه‌رسیده در جشن‌ها و بیماری‌ها از این پاداش برخوردار شوند.

زنان در تخت‌جمشید نه تنها كار می‌كردند، بلكه پابه‌پای مردان در كارهای تخصصی و مدیریت شركت داده می‌شدند. نوجوانان به كارآموزی می‌پرداختند و كودكان در ساعت‌های كاری والدین در كودكستان تخت‌جمشید نگهداری و تربیت می‌شدند. لوح‌ها حاكی از آن است كه پرداخت نهایی و ریزه‌كاری‌های سنگ‌نگاره‌های باشكوه تخت‌جمشید بیشتر دستاورد هنر و توانایی‌های زنان هخامنشی است.

برگ برنده دادگاه شیكاگو در دست ایران
---------------------------------------------------------

توماس كوركوران؛ وكیل آمریكایی منتخب دولت ایران در دادگاه شیكاگو نیز پیش از صدور این حكم دادگاه استیناف هفتم، اعلام كرده بود: به لحاظ حقوقی ایران در پرونده الواح شیكاگو برنده خواهد بود.

به گفته وی بر اساس مستندات محكم موجود این الواح جزء اشیای تاریخی فرهنگی به شمار رفته و بر اساس قوانین بین المللی و قوانین داخلی كشور آمریكا از هر گونه حراج مصون هستند.

به گزارش فارس، حدود 70 سال است كه الواح هخامنشی به مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیكاگو به امانت داده شده است و از آخرین باری كه تعدادی از این الواح به ایران پس داده شد حداقل 8 سال می‌گذرد. امید است با صدور رأی رفع توقیف الواح ایرانی در دادگاه استیناف به زودی شاهد بازگشت این الواح به كشور باشیم.

در آخر از تمام مسئولین و دست اندرکارانی که به نوعی در این امر سهیم بودند صمیمانه سپاسگذاری می کنیم و دستشان را میفشاریم.

خسته نباشید ای سربازان گمنام وطن


نقد این خبر در آینده  توسط هموندان تارنمای گارد جاوید درج خواهد شد.