تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - پژوهشگران ایرانی با همکاری مشاوران هالیوودی، فیلمنامه کوروش کبیر را می‌نویسند

علی معلم گفت: مسعود جعفری جوزانی، طرح اولیه فیلم «كوروش

 كبیر» را نوشته اما لازم است تا از مشاوران هالیوودی، پژوهشگران

ایرانی و همه كسانی كه این شخصیت برجسته تاریخی را می‌شناسند

 كمك گرفته شود تا فیلمنامه‌ای، بی‌نقص به نگارش درآید.

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه فرهنگ و هنر ـ چندماه پیش، خبری در نشریات و خبرگزاری‌ها منتشر شد كه از ساخت فیلمی درباره زندگی كوروش حكایت می‌كرد.

 علی معلم، تهیه‌كنندگی این فیلم را برعهده داشت و همان زمان از انتخاب نویسندگان هالیوودی و بازی «راسل كرو» ( بازیگر نقش اول فیلم گلادیاتور ) در نقش كوروش كبیر سخن گفته بود.پس از ماه‌ها معلم به آماده شدن طرح اولیه این فیلم اشاره و بیان می‌كند:
« مسعود مسعود جعفری جوزانی،طرح اولیه فیلم «كوروش كبیر» را نوشته اما لازم است تا از مشاوران هالیوودی، پژوهشگران ایرانی و همه كسانی كه این شخصیت برجسته تاریخی را می‌شناسند كمك گرفته شود تا فیلمنامه‌ای، بی‌نقص به نگارش درآید.»

 
او از همه پژوهشگران دعوت می‌كند تا در این پروژه ملی، شركت كنند و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار تولیدكنندگان این فیلم قرار دهند.
چراكه ساختن این فیلم، نیازمند سرمایه و عزمی ملی است و باید به جنبه‌های مختلف شخصیت كوروش در بعد مذهبی و تاریخی و اسطوره‌ای و حماسی پرداخته شود گرچه معلم، بیشتر درپی نشان دادن وجه حماسی و اسطوره‌ای كوروش است اما نیم نگاهی هم به سایر ابعاد دارد.
 
علی معلم براین باور است كه ساختن فیلم از زندگی كوروش در شرایط كنونی، موجب وحدت ملی می‌شود و می‌گوید:

«ایرانیان، مردم با فرهنگ و تمدن‌سازی بوده‌اند. اما هنوز كار خاصی در ارتباط با ایران باستان و سلسله هخامنشی صورت نگرفته است و ساخت فیلمی درباره كوروش كه در قرآن با عنوان «ذوالقرنین» از او یاد شده و برای نخستین بار منشور حقوق بشر را تدوین كرده به شناخت بیشتر مردم از این شخصیت تاریخی و ایجاد وحدت ملی می انجامد.»
 
این تهیه‌كننده و منتقد سینما در پاسخ به این‌كه آیا قرار است راسل كرو، بازیگر نقش كوروش باشد بیان می‌كند:

«كرو و شان‌پن، بهترین گزینه‌ها برای بازی در فیلم كوروش بودند اما برنامه بازیگران بین‌المللی تا سال 2013 چیده شده است.» به باور معلم حضور بازیگران مطرح دنیا به فروش فیلم و حضور آن در بازارهای جهانی كمك می‌كند. چراكه قرار است فیلم كوروش، همزمان با ایران، نمایش بین‌المللی هم داشته باشد.
 

علی معلم با اشاره به بالا بودن هزینه ساخت فیلم كوروش می‌گوید:« برای تولید این فیلم از سرمایه‌های دولتی استفاده نمی‌شود چراكه پروژه، پروژه‌ای ملی است.»