تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - منشور كوروش تا ١٨ فروردین‌ماه، میهمان ایرانی‌هاست

منشور كوروش بزرگ، تا سه ماه دیگر یعنی تا ١٨ فروردین‌ماه ١٣٩٠ خورشیدی، در موزه‌ی ملی ایران به امانت خواهد ماند.

تلاش سازمان‌های مردم‌نهاد كشورمان و گفت‌‌و‌گوهای دست‌اندركاران كشوری گویا نتیجه داده است. چراكه حسن محسنی، سخنگوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امروز، ١٨ دی‌ماه، اعلام كرده كه برپایه‌ی تفاهم‌ انجام‌شده  با موزه‌ی بریتانیا، مدت نمایش منشور حقوق بشر کوروش بزرگ در ایران 3 ماه دیگر، تمدید شده است.

بنابر تفاهم انجام‌شده، منشور تا ١٨ فروردین‌ماه یعنی تا پایان تعطیلات نوروزی در ایران خواهد ماند. این خبر بی‌گمان، خبر خوشی است برای آنهایی كه مشغله‌ی كاری یا دوری‌شان از تهران و موزه‌ی ملی، سدی بوده برای دیدارشان از منشور كوروش بزرگ.

آزاده اردكانی، فرنشین موزه‌ی ملی، پیش از این در گفت‌و‌گویی تلفنی گفته بود كه: «برگزاری نمایشگاه شكوه ایران در نوروز ٨٩، نشان داد كه مردم ایران اهل موزه و دیدار از تاریخشان هستند اگر فرصتی مناسب،‌ پیش بیاید.»

به گفته‌ی وی، آمار بازدید از موزه‌ی ملی، سال گذشته در جریان برپایی نمایشگاه شكوه ایران شكسته شد و این خود، گواهی بر این است كه تعطیلات نوروزی، زمان مناسبی برای موزه‌ها و مردم است.

اردكانی با اشاره به این كه بیشترین بازدیدها از موزه و از منشور كوروش بزرگ، پسین‌هنگام و به ویژه روزهای تعطیل بوده است، گفت: «بی‌گمان چنین تجربه‌هایی اگر مورد توجه سازمان میراث قرار گیرد، باید دگرگونی‌هایی حتا در ساعات كاری موزه‌ها داده شود.»

موزه‌‌ی ملی ایران، هرچند كه از زمان نمایش منشور كوروش تا ساعت ٢١، پذیرای دوستداران بود اما در گذشته ساعت كاری موزه تنها تا ١٨ بوده است.

به هر روی منشور كوروش بزرگ ماه‌های ماندنش در ایران به شماره‌ی ٧ رسید.

به نقل از سایت دو هفته نامه امرداد