تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - نخستین مترجم منشور كوروش به داد بیستون می‌رسد

نخستین مترجم فرمان آزادی كوروش بزرگ پروژه تشخیص آسیب‌‌های «بیستون» در 150 سال گذشته را در دست كار دارد.


عبدالمجید ارفعی در گفت‌وگو با گزاری فارس گفت : سنگ‌نبشته‌ی بیستون در كرمانشاه، كتیبه رمزگشای خط میخی در جهان به‌شمار می‌رود كه بخش‌هایی از آن در 150 سال گذشته به دلیل عوامل طبیعی چون آب‌وهوا، بارش‌ها و... آسیب دیده و ویران شده است.این استاد زبان‌های باستانی افزود: در پروژه تشخیص ویرانی‌‌های بیستون، دو متن از سنگ‌نبشته‌ را كه به زبان‌های عیلامی و بابلی است مورد بررسی قرار خواهم داد و بر اساس عكس‌ها و مستنداتی كه از گذشته به جا مانده است آسیب‌ها را مشخص خواهم كرد.
ارفعی آرمان این پروژه را جلوگیری از بروز آسیب‌های بیشتر در بیستون عنوان كرد و گفت: بخش پارسی باستان این پروژه از سوی یكی دیگر از اساتید زبان‌های باستانی انجام می‌شود.
وی گفت : در این پروژه ترجمه بیستون ارزشی ندارد چون نسخه‌هایی از ترجمه آن موجود است نكته دارای ارزش، بحث آسیب‌های طبیعی در این مجموعه باستانی است.
سنگ‌نوشته بیستون یا كتیبه بیستون از آثار دوره هخامنشیان واقع در 30 كیلومتری شهر كرمانشاه بر دامنه كوه بیستون است كه یكی از مهمترین و مشهورترین سندهای تاریخ جهان و مهمترین متن تاریخی در زمان هخامنشیان است. این اثر از سال 2006 یكی از آثار ثبت شده ایران در میراث جهانی یونسكو است.

منبع:خبر نامه تارنمای امرداد