تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - ساخته‌شدن پنج فونت اوستایی و پهلوی در دانشگاه آمریكا

 فونت‌های گوناگون خط اوستایی و پهلوی، در پروژه‌ای كه در دانشگاه آمریكا انجام شده، برای كاربران رایانه‌، ساخته شده‌است.

«امیلی وست»، پروفسور دانشگاه «سینت كاترین» در «متروپولیتین» واشنگتن آمریكا، بر روی پروژه‌ی ساخت فونت‌های رایانه‌ای كار كرده تا بتواند استفاده از این فونت‌ها را در یارانه، به كاربران پیشكش كند.

با همكاری كالج «ویلیام مالاندرا»، امیلی فونت‌هایی را در ٢ خانواده‌ زبان اوستایی و پهلوی، برای دوست‌داران آماده كرده‌است.

با این همكاری دوجانبه، در پایان پروژه توانستند فونت‌های مناسب و حرف به حرف اوستایی را برای سیستم عامل ویندوز، آماده‌سازی كنند.

بنا به گزارش دانشگاه «سینت كاترین»، پس ازمدل‌های زیبایی كه در سده‌ی ١٩ و ٢٠ در هندوستان استفاده می‌شده، این دسته از فونت‌ها، به نسخه‌های دست‌نویس نزدیك هستند و در درست‌نویسی آنها بسیار دقت شده‌است.

این فونت‌های درست شده، یكی از راه‌های جذاب و كاربردی برای نگهداری اوستا یا نوشته‌های اوستایی، در كامپیوتر است.


یكی از فونت‌های اوستایی، «جاماسپا» نامگذاری شده‌است. این فونت از دوگونه‌ی دیگر فونت اوستایی، ظریف‌تر و نازك‌تر است.

«ویستاسپا» از دیگر فونت‌های اوستایی است كه سنتی‌تر و سخت‌تر از فونت «جاماسپا» است.

فونت «هوتوسا»، مدل دیگری از «جاماسپا» است كه اجازه‌ی كشیدگی دم حروف اوستایی را به آنها می‌دهد. این خط برای نوشته‌های كامل، به‌شوند اینكه بین كلمات فاصله می‌اندازد، توصیه نمی‌شود و تنها برای پاورقی‌ها و سخنان كوتاه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

همچنین برای برگردان نوشته‌های اوستایی نیز، فونت‌های «میترا» و «هافمن»، ساخته شده‌است.

ساختن فونت خط پهلوی، برای زبان‌شناسان، با چالش همراه بوده‌است. اما پس از آزمایش‌های انجام گرفته توسط دانش‌پژوهان، طرح‌های جایگزینی برای چاپ نوشته‌های پهلوی داده‌شد.

در این طرح، لیگاچورها شكسته شدند و به‌جای استفاده از خط آوایی، از خط گرافیكی استفاده شد. این روش، مانند یك برنامه حروف‌چینی كار می‌كند و به كاربرد این آزادی عمل را می‌دهد تا از تركیب حروف خاص و ویژه‌ای استفاده كند.

این طرح ممكن است در آغاز، منطقی یا مناسب به‌نظر نیاید، اما یك صورت كلی است و نتیجه نیز یك سیستم انعطاف‌پذیر برای ارایه‌ی خط پهلوی است.

٢ فونت «خسرو» و «اردشیر» كه مدل پیشرفته‌ی «خسرو» است، تا كنون برای استفاده‌ در اسناد علمی و پانوشت‌ها ساخته شده‌است.

فونت‌های «شاپور» و «بهرام» نیز ٢ فونتی هستند كه به‌صورت آزمایشی ساخته شده و برای استفاده‌ی كاربران در سایت قرار گرفته و باتوجه به پیشنهادات و مشكلات این خط‌ها، دوباره بازنگری خواهند‌شد.
خط‌های اوستایی و پهلوی كه از سوی پژوهشگران دانشگاه «سینت كاترین» و «ویلیام مالاندرا» ساخته‌شد، آموزشی را پیرامون چگونگی دریافت، نصب و استفاده از آنها را به‌همراه دارند كه در تارنگار گزارش دانشگاه آورده ‌شده‌است.

دوست‌داران و كاربران می‌توانند فونت‌های اوستایی و پهلوی موردنظر خود را، از این تارنما دریافت كنند و پس از نصب بر روی دستگاه خود، از آنها استفاده كنند.

برای ورود به سایت و دریافت فونت‌ها اینجا را گزینش كنید.منبع : خبرنامه تارنمای امرداد