تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - مطالب اسفند 1389

تاریخ آذربایجان در اوایل اسلام با قتل و کشتار همراه بوده است . بعد از مرگ عمر- عثمان به خلافت رسید . در سال  24  هجری چندین عصیان در شهرهای ایران بر ضد عربها صورت گرفت و مردم در تلاش برای مبارزه بودند . همدان و آذربایجان دوبار به دلیل تاخیر در پرداخت باج به عربها مورده حمله اعراب قرار گرفت .


ادامه مطلب

برچسب ها: آذربایجان ، آذرآبادگان ، آتورپاتکان ،

بیست و سوم اسفند 89

جشن چهارشنبه سوری

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :جشنها ومناسبت های ایران باستان ،

آتش در نزد ایرانیان آریایی مظهر روشنی‌، پاكی ، طراوت ، سازندگی و تندرستی و در نهایت مظهر اهورا مزدا «خداوند» است،

 بیماریها ، زشتی‌ها ، بدیها و همة آفات و بلایا در عرصه تاریكی و ظلمت مظهر و نماد اهریمن می‌باشند‌


ادامه مطلب

بیست و سوم اسفند 89

اعراب چه کردند با ایران و ایرانی؟

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :مثلث آتشین ،درد دل نامه ،

تا به حال اندیشیده اید که ما ایرانیان چرا تا این حد تحت تاثیر اعراب هستیم؟زبان فرهنگ آئین و.... ما تحت تاثیر اعراب است.حتی همین جملاتی که من منویسم.کلمه یا بهتر است بگویم واژه های جملات ، تحت ، تاثیر و .... همه عربی هستند.چرا که متاسفانه اعراب آن چنان تاثیری بر ما گذاشته اند که به راحتی نمیتوان حتی فارسی صحبت کرد.علت چیست؟


ادامه مطلب

بیست و دوم اسفند 89

آنچه ایران به جهان آموخت

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :ترین های ایران ،افتخارات ایران زمین ،

تقدیم به پیشگاه ملت بزرگ ایران

اگر چه دنیای ایران باستان از آغاز دوره مادها تا پایان سلسله ساسانی چهارده قرن رویدادهای پر فراز و نشیب و تجاوزات بسیاری را دیده است ولی به یاری خداوند همچنان بالان و نازان در سر جای خود ایستاده است و کارنامه اش مملو از خاطرات بیگانه ستیز , انسان دوستی , کردار و منش نیک , پهلوانی , جوانمردی و مروت است . ایران باستان به جهان درس تسامح , عدالت , قانون و انضباط آموخت


ادامه مطلب

بیست و دوم اسفند 89

داریوش بزرگ نخستین نگهبان خلیج فارس

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :داریوش نامه ،

برخلاف آنچه که متاسفانه امروز در خلیج فارس مشاهده میشود و کشورهای استعمارگر فرانسه (در امارات) و انگلیس (سلطه بر اعراب) و آمریکا (ناوگان پنجم در بحرین) تلاش میکنند حضور دائمی خود را در دریای پارس شاهرگ حیاتی اتحادیه اروپا و آمریکا به ثبت برسانند - ایرانی ها در طول تاریخ از پیش از هخامنشیان تا زمان امروز سعی داشتند دریای پارس را مكانی امن و آرام نگاه دارند.


ادامه مطلب

در زمان تدریس در دانشگاه پرینستون دکتر حسابی تصمیم می گیرند سفره ی هفت سینی برای انیشتین و جمعی از بزرگترین دانشمندان دنیا از جمله "بور"، "فرمی"، "شوریندگر" و "دیراگ" و دیگر استادان دانشگاه بچینند و آن ها را برای سال نو دعوت کنند. آقای دکتر خودشان کارت های دعوت را طراحی می کنند و حاشیه ی آن را با گل های نیلوفر که زیر ستون های تخت جمشید هست تزئین می کنند و منشا و مفهوم این گل ها را هم توضیح می دهند. چون می دانستند وقتی ریشه مشخص شود برای طرف مقابل دلدادگی ایجاد می کند. دکتر می گفت:


ادامه مطلب

بیست و یکم اسفند 89

آیین برافراشتن درفش كاویانی

   نوشته شده توسط: محمد    نوع مطلب :جشنها ومناسبت های ایران باستان ،

آنروز كه قیس بن هیثم، مركوبش را در آب‌های پاك و گرامی «بلخ‌رود» فرو برد و از جشنگاه و انجمن‌گاهِ رایومندِ نوبهار بلخ، آن جایگاه گردهمایی سرداران سرزمین‌های ایرانی و آن جایگاه اهتزاز درفش‌های نمایندگان ایرانی، تنها ویرانه‌ای بر جای گذاشت و پیكره‌های شكوهمند و ستاره‌آذین آناهید را خرد می‌كرد؛ آیا می‌دانست كه از پس سالیانی دراز، بازماندگان او دگرباره دست‌های خود را بسوی این یادمان‌های گرانپایه ایرانی دراز می‌كنند و سلاح‌های خود را بسوی تندیس‌های فرازمندِ «بامیان بامیك»، تندیس بودای مظهر صلح و آشتی، نشانه می‌روند و حتی مانع برگزاری «جشن گل سرخ» می‌شوند؟


ادامه مطلب

هجدهم اسفند 89

احتمال نشست کامل سی و سه پل

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :خبر گزاری گارد جاوید ،

به دلیل وجود ساز و کارهای سازه‌ای و شرایط تاریخی، عبور مترو از نزدیکی سی و سه پل می‌تواند نشست این پل تاریخی را به دنبال داشته باشد.ادامه مطلب

در شهریورماه  ٢١٦خ و زمانی كه روستائیان سرگرم كار در مزارع و باغستانها بودند، حمله‌ی افشین به شهر  بذ  (مركز بابك) با سپاهی عظیم آغاز شد. چون افشین به نزدیكی بذ رسید و بابك فقط سرداران خود را در کنارش دید راهی به جز فریب افشین خائن ندید . به همین جهت شخصی به نزد او فرستاد....


ادامه مطلب

برچسب ها: بابک ، خرمدین ،

سیزدهم اسفند 89

چگونگی پیدایش تخته نرد

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :افتخارات ایران زمین ،ترین های ایران ،

میدانید تخته نرد چگونه و توسط چه کسی ابداع شد و چه فلسفه زیبا و عبرت آموزی در پس آن نهان است؟


ادامه مطلب

گذری بر زندگی شگفت انگیز و میهن پرستانه بابك خرم‌دین


ادامه مطلب

حفر کانال سوئز بدست  ایرانیان

پیشینه دانش مهندسی ایرانیان در آثار به جا مانده از دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی چون مجموعه حیرت انگیز تخت جمشید، طاق کسری در مدائن، بناهای پراکنده در فارس، سدها و آب بندها، بناهایی با کاربرد نجومی و رسد خانه ها مانند کعبه زرتشت در نقش رستم و نیز چهار تاقی نیاسر روشن و حیرت انگیز است.


ادامه مطلب

تعداد کل صفحات: 2 1 2