تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی تاریخ و تمدن پارسیان - مطالب دی 1390

مهندسان هخامنشی راز استفاده از عدد پی (۳/۱۴ ) را دو هزار و ۵۰۰ سال پیش کشف کرده بودند. آنها در ساخت سازه های سنگی و ستون های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی است، از این عدد استفاده می کردند.


ادامه مطلب

بیست و یکم دی 90

تامین اجتماعی در ایران باستان

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :افتخارات ایران زمین ،

ایران کشوری کهن و دارای میراث ارزشمند فرهنگی و تمدنی است که حفظ و اشاعة آنها بین نسل‌های مختلف ، وظیفه ای فرهنگی و انسانی محسوب می شود. در سال ۱۳۱۲ شمسی و در کاوش باستان شناسی تخت جمشید به خانه ای برخورد کردند که تعدادی لوح گلی در آن قرار داشت و چون متن آنها به زبان دوران هخامنشیان نوشته شده بود ، در سال ۱۳۱۴ این تعداد لوح پس از عقد قراردادی بین دولت ایران با دانشگاه شیکاگوی شمالی به آمریکا انتقال یافت .

پروسفور بریستد شروع به ترجمة نوشته های حک شده بر روی لوح‌های نمود ، ولی از آنجا که پس از مدت کوتاهی دارفانی را وداع گفت ، ترجمه آنها به شخصی به نام پروفسور کامرون واگذار شد . کامرون با طبقه بندی موضوعی و شماره‌گذاری آنها در دو جلد ، به ترجمه و تحلیل پرداخته است و بعدها نیز پروفسور «هولاک» ، بخشی از آنها را ترجمه و منتشر کرد که براساس مستندات ، توجه به موارد ذیل حائز اهمیت است :

........... ( ادامه مطلب )ادامه مطلب

چندی پیش درگیر پژوهشی دربار‌ه‌ی مساله «کوچ» یا بهتر بگویم کوچ های آریاییان به فلات ایران بودم، و در دمادم همین پژوهش ها بود که با پدیده‌ی کم و بیش نوینی که تازگی ها در میان دانشمندان هندی باب شده است، آشنا شدم. امروزه بسیارند پژوهشگران نوگرای هندی که دیگر سخنان سده های پیشین درباره‌ی «کوچ آریاییان»، برایشان پذیرفتنی نیست؛ و اینک به نظریه‌ی «آریاییان بومی» گرایش پیدا کرده اند. (آریاییان بومی هندوستان) آنان بر این باورند که تاریخ نگاری چند سده‌ی پیش در خاور(:شرق)، پرداخته‌ی دوران استعمار بوده و با هدف های ویژه‌ی سیاسی- اقتصادی انجام یافته است، و آن تاریخ نگاری ها، امروزه دیگر مستند نیست...............


بن مایه :


دکتر آزاده احسانیادامه مطلب


پروژه‌ آب‌رسانی، جان 2500 یادگار هزاران‌ساله را گرفت

سازمان میراث هنوز از ارزش سنگ‌نگاره‌ها ناآگاه است


پروژه‌ی آب‌رسانی از سرچشمه‌های رود كارون در لرستان برای برآورده كردن نیاز آبی شهر قم، جان ٢٥٠٠ سنگ‌نگاره‌ی هزاران‌ساله‌ی تیمره را گرفت.

محمد ناصری‌فرد، پژوهشگری كه سال‌هاست روی سنگ‌نگاره‌های تیمره، پژوهش می‌كند، در این باره گفت: «این رخداد از آن روی افتاده كه هنوز سازمان میراث فرهنگی از ارزش این سنگ‌نگاره‌ها، آگاهی ندارد. اگر به ارزش این سنگ‌نگاره‌ها پی برده بودند، دست‌كم، طرحی ارایه می‌شد كه به جای ویرانی، فرایند نجات‌بخشی انجام شود. حتا پیش از گذر لوله‌های آب و ویرانی‌های انجام شده، می‌توانستند با طرحی برنامه‌ریزی‌شده، این سنگ‌نگاره‌ها را به جایی همچون موزه منتقل كرد.»


ناصری‌فرد با اشاره به این‌كه هم‌اكنون تنها موزه‌ی صخره‌ای جهان در كالیفرنیای آمریكا، است، گفت: «شاید اگر این نجات‌بخشی درباره‌ی سنگ‌نگاره‌های تیمره انجام می‌شد و موزه‌ای سقف‌دار یا روباز برای سنگ‌نگاره‌ها در نظر گرفته می‌شد، به جای از دست رفتن میراثی كه برگشت‌پذیر نیست، می‌توانستیم، صاحب دومین موزه‌ی صخره‌ای جهان باشیم.» 


او گفت: «شوربختانه در روند این آب‌رسانی، انسان‌بالداری كه نمونه‌اش تنها در «yellow park»، آمریكا پیدا شده بود، نابود شد و همه‌ی این‌ها را باید به پای كم‌كاری سازمان میراث فرهنگی گذاشت، سازمانی است كه متولی یادگارهای نیاكانی است و باید بهترین رویكرد را برای پاسداری از آن‌ها به كار می‌بست.»


به باور این پژوهشگر كه درباره‌ی این سنگ‌نگاره‌ها كتابی پژوهشی نیز دارد، تنها با سنگ‌نگاره‌های تیمره است كه می‌توان روند دگرگونی خط را پی گرفت، چیزی كه نمونه‌اش در هیچ‌كجای جهان نیست. با این نگاره‌ها می‌توان شیوه‌ی زندگی، آیین‌ها، شیوه‌ی رام كردن اسب، سگ و... را دید. در این مجموعه، نگاره‌هایی هستند دیرینگی‌شان به هزاره‌ی نهم پیش از میلاد می‌رسد و زنانی را نشان می‌‌دهد كه در حال رام كردن حیوانات هستند.


او با اشاره به این كه در گستره‌ی «خمین»، ٢١ هزار نمونه از این سنگ‌نگاره‌ها تاكنون پیدا شده، گفت: «بی‌گمان اگر كسانی كه متولی میراث هستند، برنامه‌ای تعریف كنند و در قالب این برنامه از این سنگ‌نگاره‌ها، پاسداری شود، می‌توان با پژوهش، بخش‌های بسیاری از تاریخ این سرزمین را روشن كرد.»
منطقه‌ی تاریخی تیمره در شهرستان خمین، کامل‌ترین و كهن‌ترین مجموعه‌‌ی سنگ‌نگاره‌های ایران و جهان را در دل خود دارد.


بن مایه :

خبرنگار امرداد - میترا دهموبد 


شانزدهم دی 90

آموزه‌های اشوزرتشت و دموكراسی كوروش

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    

در دین زرتشت، بشر موجودی است كه اهورامزدا را در رسیدن به پیروزی كمك می‌كند. تاریكی و جهل و گناه، پروردگار و لشكریان اهریمنند و شكست این لشكریان به دست بشر ممكن است. بشری كه مددكار خداست بالطبع مقام و احترامی ارجمند دارد و شخصیت او گرامی است.


ادامه مطلب

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش گفت: در تغییر محتوایی کتاب تاریخ سلسله پادشاهان حذف می‌شود نه شاهان.

ادامه مطلب

دوم دی 90

اطلاعیه

   نوشته شده توسط: احسان خان محمدی    نوع مطلب :خبر گزاری گارد جاوید ،

به نام او که در همین نزدیکی است
 

ای مزدا ، هنگامی که تو را با نیروی خرد و اندیشه ی ژرف جست و جو کردم و با دیده ی دل نگریستم دریافتم که تویی سر آغاز و سر انجام همه چیز. تویی سر چشمه ی خرد و اندیشه و تویی آفریننده راستی و پاکی و تویی داور نیک کردار مردمان جهان.درود و سپاس بر تمامی دوستداران قلب هفت اقلیم ، ایران گرام

در ابتدا پوزش ما را برای چند سواحی غفلت پذیرا باشید . لازم به ذکر است که ما هموندان تارنمای گارد جاوید سخت در پی تبدیل کاربری تارنما از وبلاگ به سایت با لوگوی جدید بوده ایم . و سر انجام این تلاش ها این بود که ما مژده این تبدیل کاربری را به شما دوستداران تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم پیشکش نماییم.
لذا پوزش ما را از این غفلت پذیرا باشید.

در آینده ای نه چندان دور ، گارد جاوید را با لوگویی جدید و سرفصل هایی هدفمند شده خواهید دید.

به این ترتیب از شما درخواست می کنیم که  ما را در هدفمند کردن سر فصل ها با پیشنهادات هوشیارانه خود یاری نمایید.

شاد زی و شادی گستر

تارنمای گارد جاوید